България е сред петте страни в ЕС с най-нисък дял на лица с временна заетост, показват данни от анализ на Евростат за тенденциите на пазара в Евросъюза за временно наемане на работници през миналата година.
Страната ни е с дял едва от 4 процента на временно заети лица на възраст 15-64 г. през 2018 г., при среден показател за ЕС от 14 процента.
Така според данните на родната статистика у нас през миналата година е имало около 130 хиляди временно заети при общо 3,2 млн. души, които са били икономически активни за посочения период. Най-висок дял от лицата на временна заетост е регистриран във възрастовата група 25-55 г. - близо 100 хиляди души.
Друг фактор, който определя временната заетост, е степента на образование - тук най-много са били хората с основно или по-ниско образование - 80 хиляди, със средно - около 40 хиляди и с висше - близо 10 000.
Голяма част от временно наетите лица са били без специална квалификация, с насоченост към работническата професия, както и ангажирани с фактора "сезонност".
Факторът "сезонност" остава като един от определящите на пазара на труда, като само за последните няколко години се отчита значителен брой на работещи на временна заетост, предимно в сферите на хотелиерството, ресторантьорството, селското стопанство, преработващата промишленост, строителството и др. Така например през 2016 г. сезонно наети са били около 24 хиляди души, през 2017 г. около 22 хиляди, а през 2018 г. - приблизително 25 хиляди.
Според експерти пазарът на кадри с недобра квалификация е значително стеснен, докато се наблюдава тенденция за търсене на специалисти с висока квалификация - технически и инженерни кадри, лекари, медицински сестри, както и професии, които изискват висока компетентност.
Така например заетите у нас лица с висше образование през м. г. са били малко над 1 милион души, докато със средно образование те са били около 1,8 млн. души, а с основно или по-ниско образование - около 400 хиляди души, тоест 2/3 от работещите българи са били със средно или ниско ниво на квалификация.
Близо всеки трети работник в Испания през 2018 г. е бил с договор на временна заетост (приблизително 28 процента), показват данните на Евростат. Други страни с висок дял на лица, ангажирани с временна заетост е отчетен в Полша - 24 на сто, Португалия - 22 на сто, Холандия - 21 на сто, Хърватия - 19 на сто, Италия - 18 на сто и др.
На обратния полюс най-малък дял на лица с временна заетост е отчетен в Румъния - 1,1 на сто, Литва (1,6 на сто), Латвия (2,7 на сто), Естония (3,5 на сто) и България - 4 на сто, показват данните на Евростат.
В ЕС като цяло делът на служителите на временна заетост е по-висок сред по-младите служители. За лицата на възраст от 15 до 24 години този дял е 43 процента, в сравнение с 12 на сто за лицата на възраст от 25-54 г. и около 7 на сто за лицата на възраст от 55-64 г.
Делът на жените на възраст между 15 и 64 години на временна заетост в ЕС през 2018 г. е бил 15 процента, в сравнение с 14 процента при мъжете.
При съседите ни данните показват, че най-висок дял временна заетост е бил регистриран в Република Северна Македония - 15 на сто, следват Сърбия - 14 процента, Турция - 12 процента и Гърция - 11 процента, (при данни на Румъния - 1 процент и България - от 4 на сто), сочат данните на Евростат. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пет ключови въпроса преди следващото решение на ЕЦБ за лихвените проценти
Кадър на деня за 6 юни
Загубата на биоразнообразие може да отприщи вълна от кредитни кризи
Чаят заплашва електропреносната мрежа на Великобритания на Световното по футбол
Цената за превоз на контейнери от Азия за Европа е скочила с 50% от началото на войната с Иран
САЩ и Иран все така не могат да постигнат мир в навечерието на 100 дни от началото на войната
Неделя на всички светии: Отбелязваме Петрови заговезни на 7 юни
Рецепта за печено суши тако със сьомга
Зодиите, които имат най-голямо IQ
Зрелищно небесно шоу: Рядък "космически танц" между Венера и Юпитер
Рецепта за щрудел с череши и пудра захар
Трима души загинаха след срутване на сграда при газова експлозия в Италия
Спортът по телевизията днес, 7 юни
Мачовете по телевизията днес, 7 юни
Реал остана без трофей и на баскет, Тенерифе превзе Мадрид
Извънземното пое вината за загубата: Мачът бе наш
Хаверц блести, а Германия удари Щатите в Чикаго
Арестуваха нападател на Ирак на летището в Чикаго
Нумерологична прогноза за 7 юни
Диетичен чиа пудинг
Дневен хороскоп за 7 юни, неделя
Маслени сладки за Летен Тодоровден
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
От парламента към Мондиала: За кого ще стискат палци българските депутати?
Как пограничните села посрещат мигрантския поток?
Изкуствен интелект създаде първата по рода си ваксина срещу бъдещи пандемии
Азат, който пази варненския плаж от 1969 година
Доклад на ООН: Изкуственият интелект скоро може да използва повече вода, отколкото консумира човечеството
У нас има повече ветеринарни, отколкото детски лекари
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико